HCV
Wirusowe zapalenie wątroby typu C spowodowane jest przez wirus zapalenia wątroby typu C (HCV Hepatitis C Virus), który wykryto dopiero w roku 1989. Wirusowe zapalenie wątroby typu C zwane jest także WZW C lub potocznie żółtaczką C. Wirus HCV jest szeroko rozpowszechniony. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie zakażonych jest około 170 milionów ludzi. Pierwszym krokiem do stwierdzenia, czy dana osoba jest podejrzana o możliwość zakażenia HCV jest wykrycie u niej przeciwciał przeciw temu wirusowi (dodatni wynik badania w kierunku anty-HCV). Jest to podstawa do dalszych badań specjalistycznych. Wynika to z tego, iż pewien odsetek osób z tymi przeciwciałami już nie należy do zakażonych, lecz jest to dowód na to, że ulegli w przeszłości infekcji, która zakończyła się dla nich pomyślnie. Natomiast obecność materiału genetycznego wirusa (HCV RNA) w surowicy wskazuje na aktywne zakażenie oraz możliwość przenoszenia zakażenia i/lub rozwinięcie się przewlekłej choroby wątroby.
HCV istnieje w sześciu najważniejszych odmianach zwanych genotypami, oznaczanych numerami od 1 do 6. Identyfikacja genotypu u chorego jest bardzo ważna, ponieważ niektóre odmiany poddają się leczeniu łatwiej niż inne. Wirus HCV szerzy się głównie przez kontakt z zakażoną krwią oraz rzadziej na drodze kontaktu płciowego. Zapalenie wątroby typu C jest często nazywane „cichą chorobą”. Wiele osób zakażonych tym wirusem nie ma objawów. Jedynie jedna trzecia zakażonych osób odczuwa jakiekolwiek dolegliwości, które często są miernie nasilone i nie sugerują choroby związanej z wątrobą.
U wielu osób wirusa wykrywa się dopiero wiele lat po zakażeniu, ponieważ przedtem nie zostały przeprowadzone stosowne badania w tym kierunku. Uszkodzenie funkcji wątroby spowodowane wirusowym zapaleniem typu C może postępować bezobjawowo, przez wiele lat i dlatego bardzo ważne jest wczesne jego wykrycie, co daje możliwość nawet całkowitego wyleczenia. Jeśli jednak choroba się rozwija, może w końcu doprowadzić do marskości wątroby, która jest chorobą postępującą. Nie ma obecnie szczepionki, która pomogłaby uchronić się przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C.